Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 28 czerwca 2017 r. (II FSK 935/17) potwierdził stanowisko organu skarbowego i stwierdził co następuje.
Żądanie udzielenia interpretacji odnosi się co prawda do przepisów dot. interpretacji indywidualnych (art. 14m § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14k § 1 Ordynacji podatkowej), lecz w uzasadnieniu swojego stanowiska wyraźnie wskazuje na przepisy dot. klauzuli ( art. 119a i nast. Ordynacji podatkowej).
Żądanie sformułowane w złożonym przez spółkę wniosku wykracza poza zakres przedmiotowy interpretacji indywidualnej, gdyż odnosi się do nowego trybu procesowego, w ramach którego minister finansów publicznych może dokonać oceny, czy w sytuacji przedstawionej przez podatnika znajdzie zastosowanie art. 119a Ordynacji podatkowej, czy też przepis ten nie będzie stosowany w jego sytuacji.
Taką procedurą jest opinia zabezpieczająca, uregulowana w przepisach art. 119w § 1-119z-f Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art. 119w § 1 tej ustawy, zainteresowany może zwrócić się do ministra właściwego do spraw finansów publicznych o wydanie opinii zabezpieczającej.
Do rozstrzygania o możliwości zastosowania przepisów w zakresie wydawania opinii zabezpieczających nie są zatem powołane organy upoważnione do wydawania interpretacji indywidualnych.
Źródło: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/00FBD21582
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.