Informacja w sprawie ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

01 czerwiec 2017

Prezydent dnia 18 maja 2017 r. podpisał ustawę z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi regulacjami zmienią się zasady zaliczania wpłat dokonywanych przez płatnika składek na koncie – najpierw będą regulowane najstarsze zaległości w składkach.

Ustawa wprowadza zmianę ustawy z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowela ta odnosi się do przyjętych w niej maksymalnych rocznych limitów wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu urlopów rodzicielskich i mechanizmu korygującego. Wiąże się ona ze zmianą stanu prawnego obowiązującego od 2 stycznia 2016 r., dotyczącą włączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego do urlopu rodzicielskiego.
Ustawa co do zasady wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia (dotyczy to definicji oraz zmian porządkujących przepisy dotychczasowe bądź dodających w tym celu nowe przepisy). Z dniem 1 października 2017 r. wchodzą w życie uregulowania odnoszące się do numeru rachunku składkowego, zakresu ewidencjonowania na koncie płatnika oraz dostosowujące (z zakreślonym terminem do 31 grudnia 2017 r.)., które umożliwią działanie w praktyce rozwiązań merytorycznych wchodzących w życie od dnia 1 stycznia 2018 r.Z dniem 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie przepisy stanowiące, iż należności z tytułu składek opłaca się jedną wpłatą na przydzielony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych numer rachunku składkowego oraz regulacje dotyczące numeru rachunku składkowego dla płatnika składek.

Źródło: http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,22,maj-2017-r-.html

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.