Outsourcing usług kadrowych

25 kwiecień 2017

Wnioskodawca, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, to niemiecka spółka, która zamierza zatrudnić zewnętrzną firmą konsultingową do naliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wynagrodzeń wypłacanych swoim pracownikom.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 3 kwietnia 2017 r. (1462-IPPB4.4518.1.2017.2.JK3) uznał, że obliczanie, pobieranie od podatnika i wpłacanie podatku organowi podatkowemu należy do obowiązków płatnika. Obowiązki te wynikają wprost z ustawy i w żaden sposób nie mogą być modyfikowane postanowieniami umowy cywilnoprawnej. Nie jest zatem możliwe przejęcie, na podstawie postanowień umowy cywilnoprawnej, obowiązków publicznoprawnych danego podmiotu jako płatnika.
Stosownie do powołanego powyżej art. 60 § 1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, za termin dokonania zapłaty podatku uważa się w obrocie bezgotówkowym – dzień obciążenia rachunku podatnika. Powyższy przepis, w związku z odesłaniem zawartym w art. 60 § 2 Ordynacji podatkowej, stosuje się również do wpłat dokonywanych przez płatnika. Z powołanych przepisów wynika zatem jednoznacznie, że wpłata przez płatnika musi nastąpić z jego rachunku.
Żaden przepis Ordynacji podatkowej nie modyfikuje zasad ww. wpłaty.
Tym samym zapłata zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych będących pracownikami lub zleceniobiorcami Wnioskodawcy przez usługodawcę działającego w charakterze posłańca (wyręczyciela) - w tym przypadku zewnętrznej firmy konsultingowej - nie spowoduje wygaśnięcia zobowiązania Wnioskodawcy jako płatnika.

Źródło: http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=502314&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.