Wnioskodawca w przestawionym stanie faktycznym wskazał, że X GMBH (dalej jako Wnioskodawca albo Spółka) prowadzi w Polsce działalność handlową poprzez Oddział w Polsce. Wiąże się z tym konieczność spotkań pracowników polskiego Oddziału z przedstawicielami niemieckiej centrali Wnioskodawcy w zakresie w jakim konieczne jest to do koordynacji poszczególnych zleceń na rzecz Kontrahentów. Spotkania takie, przeprowadzane są często poza siedzibą wnioskodawcy np. w lokalach gastronomicznych lub restauracji.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
1. Czy wydatki ponoszone na obiad (kolację, lunch) z kontrahentami, potencjalnymi kontrahentami, przedstawicielami niemieckiej centrali Wnioskodawcy ponoszone na spotkaniu odbywanym w celach biznesowych, a nie w celu okazania przepychu (wytworności itp.) stanowią koszty uzyskania przychodu przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?
2. Czy wydatki na napoje alkoholowe spożywane jedynie „do posiłku” wskazanego w pytaniu pierwszym stanowią koszty uzyskania przychodu przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?
3. Czy wydatki na drobny poczęstunek (ciastka, czekoladki, kanapki itp.) oraz napoje (kawa, herbata, sok itp.) dla kontrahentów w siedzibie Oddziału Wnioskodawcy są kosztami uzyskania przychodu przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 10 lutego 2017 r. (1462-IPPB5.4510.1053.2016.3.BC) uznał, że ponoszone przez Spółkę, wydatki na usługi gastronomiczne ponoszone podczas spotkań z przedstawicielami niemieckiej centrali mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Ponadto spotkania z przedstawicielami niemieckiej centrali jak wskazuje sam Wnioskodawca w zakresie w jakim dotyczą koordynacji poszczególnych zleceń na rzecz kontrahentów są konieczne. Tym samym przesłankę celowości poniesionych wydatków należy uznać za spełnioną.
W świetle powyższego wydatki na usługi gastronomiczne ponoszone podczas spotkań z przedstawicielami niemieckiej centrali Wnioskodawcy opisane w stanie faktycznym pozostają w związku z działalnością firmy, mogą być one uznane za koszty uzyskania przychodu.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na usługi gastronomiczne, zakup żywności ponoszone podczas spotkań z przedstawicielami niemieckiej centrali Wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.
Jednakże przesłanki wynikające z treści art. 15 ust. 1 updop nie spełniają wydatki ponoszone przez Spółkę na zakup napojów alkoholowych podczas spotkań z przedstawicielami niemieckiej centrali Wnioskodawcy gdyż nie są związane z zakresem działalności Spółki i nie można wykazać ich związku z osiąganiem przychodów Wnioskodawcy.
Wydatki te nie odpowiadają kryteriom wynikającym z art. 15 ust. 1 updop. W świetle powyższego, stwierdzić należy, że wydatki ponoszone przez Spółkę na zakup napojów alkoholowych podczas spotkań z przedstawicielami niemieckiej centrali Wnioskodawcy noszą znamiona reprezentacji a ponadto nie przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów przez Spółkę. Zatem, nie można ich uznać za koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na napoje alkoholowe ponoszone podczas spotkań z przedstawicielami niemieckiej centrali Wnioskodawcy uznaje się za nieprawidłowe.
Źródło: http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=498570&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.