Wnioskodawca otrzyma w drodze darowizny udział we współwłasności prawa ochronnego do znaku towarowego, o których mowa w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2013 r., poz. 1410). Udział w prawie ochronnym do znaku towarowego zostanie przekazany do majątku osobistego Wnioskodawcy. Drugim współwłaścicielem praw będzie siostra Wnioskodawcy, która również otrzyma przedmiotowe prawa do majątku prywatnego.
Wnioskodawca wraz z siostrą rozważają aport przedmiotowych praw do spółki komandytowej, w której są wspólnikami. Wynagrodzeniem Wnioskodawcy i jego siostry (wspólnika) będzie wartość ogółu praw i obowiązków otrzymanych w zamian za wkład.
Wnioskodawca oraz Jego siostra nie jest i w momencie wniesienia aportu do spółki nie będą czynnymi podatnikami VAT. Wnioskodawca i Jego siostra nie prowadzą i w momencie wniesienia aportu nie będą prowadzić jednoosobowej działalności gospodarczej.
Prawo ochronne na znak towarowy zostanie wycenione przez rzeczoznawcę majątkowego w zakresie jego wartości rynkowej. Znak będzie wykorzystywany przez spółkę komandytową do celów prowadzonej przez nią pozarolniczej działalności gospodarczej.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
1. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci udziału w prawie ochronnym do znaku towarowego nabytego uprzednio w drodze darowizny do majątku prywatnego, będzie podlegać opodatkowaniu VAT?
2. W przypadku uznania, że aport praw ochronnych do znaku towarowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - czy podstawą opodatkowania podatkiem VAT będzie wartość ogółu praw i obowiązków otrzymanych w zamian za wkład?
Ad1. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 9 lutego 2017 r. (1462-IPPP2.4512.30.2017.1.MAO) uznał, że planowana przez Wnioskodawcę czynność wniesienia aportem do spółki komandytowej udziału w prawie ochronnym do znaku towarowego będzie stanowiła działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, a Zainteresowany będzie występować w ramach tej czynności jako podatnik podatku VAT. Czynność dokonywana przez Wnioskodawcę będzie spełniać definicję odpłatnego świadczenia usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W ocenie tut. Organu, charakter znaku towarowego i korzyści wynikające z faktu bycia jego właścicielem wykluczają, by mógł być on wykorzystywany na cele osobiste. Funkcje znaku towarowego, czyli oznaczenie pochodzenia, jakościowa oraz reklamowa powodują, że niemożliwym jest skuteczne realizowanie praw z niego wynikających w sferze „życia prywatnego”, w oderwaniu od działalności gospodarczej. Trudno jest wskazać okoliczności, kiedy i w jaki sposób znak towarowy miałby służyć celom osobistym osoby fizycznej. Jakkolwiek możliwe jest samo posiadanie praw do znaku towarowego i nie korzystanie z nich, w przypadku kiedy dochodzi do realizacji uprawnień z niego wynikających, zawsze jest to cel zarobkowy, a nie osobisty.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy stwierdzające, że wniesienie aportu w postaci udziału we współwłasności praw ochronnych do znaku towarowego w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym nie będzie podlegać podatkowi od towarów i usług należało uznać za nieprawidłowe.
Ad2. W odniesieniu natomiast do wątpliwości Wnioskodawcy dotyczących określenia podstawy opodatkowania aportu udziału w prawie ochronnym do znaku towarowego należy zauważyć, że zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2 5, art. 30a 30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Źródło: http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=498230&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.