Aport przedsiębiorstwa, w tym znaku towarowego - kontynuacja amortyzacji

24 marzec 2017
  • Czy wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej w postaci prawa autorskiego do Znaku Towarowego, nabytego przez Spółkę od Wnioskodawcy (wspólnik w spółce) w drodze aportu przedsiębiorstwa, należy ustalić w wysokości wartości początkowej, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej?
  • Czy Wnioskodawca jako wspólnik Spółki uprawniony będzie do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaku Towarowego nabytego w drodze aportu przedsiębiorstwa i zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów podatkowych, stosownie do posiadanego udziału w zyskach Spółki, i czy po ewentualnej rejestracji Znaku Towarowego w trakcie amortyzacji będzie mógł dalej go amortyzować jako prawo autorskie?

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 17 lutego 2017 r. (1061-IPTPB3.4511.868.2016.2.MK) uznał, że w przypadku wniesienia przez Wnioskodawcę do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa, w skład którego będzie wchodzić prawo autorskie do znaku towarowego, wspólnicy spółki komandytowej, w tym również Wnioskodawca, będą objęci tzw. zasadą kontynuacji wartości początkowej i odpisów amortyzacyjnych od ww. prawa autorskiego, tj. będą zobowiązani do przyjęcia jako podstawy amortyzacji do prawa autorskiego do ww. znaku towarowego wartości początkowej ustalonej przez Wnioskodawcę wnoszącego wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa. Kontynuacja będzie również dotyczyła stawki i metody amortyzacji. Ponadto, przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych wspólnicy Spółki będą zobowiązani do uwzględnienia dokonanych przed wniesieniem aportu odpisów amortyzacyjnych przez Wnioskodawcę. Nie będzie bowiem możliwa ponowna amortyzacja aportowanego w ramach przedsiębiorstwa znaku towarowego w części już wcześniej zamortyzowanej.
Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od ww. prawa autorskiego do znaku towarowego w części odpowiadającej Jego udziałowi w zysku wynikającym z umowy spółki komandytowej zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z ust. 1 tego artykułu.
Odnosząc się do zagadnienia, czy po ewentualnej rejestracji znaku towarowego w trakcie amortyzacji, Wnioskodawca będzie mógł dalej go amortyzować jako prawo autorskie należy stwierdzić, że rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP lub Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM), nie wpłynie na jego kwalifikację, jako przedmiotu autorskiego prawa majątkowego. Tym samym możliwa będzie kontynuacja amortyzacji podatkowej przedmiotowego prawa autorskiego do znaku towarowego.

Źródło: http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=499248&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.