Najważniejsze zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych od 1 stycznia 2017 r.

17 styczeń 2017

1. DOCHODY UZYSKIWANE W POLSCE PRZEZ PODMIOTY NIEMAJĄCE SIEDZIBY LUB ZARZĄDU NA TERYTORIUM POLSKI

Do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dodano przepisy, które zawierają katalog dochodów (przychodów) osiąganych przez podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP), które (co do zasady) podlegają opodatkowaniu w Polsce. Uważa się za nie w szczególności dochody (przychody) z:

  • wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium RP, w tym poprzez położony w Polsce zagraniczny zakład;
  • położonej na terytorium RP nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości;
  • papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych, które nie są papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium RP w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;
  • tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym albo instytucji wspólnego inwestowania, w których co najmniej 50% wartości aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium RP lub prawa do takich nieruchomości. Wartość aktywów, ustala się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zbycia udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym albo instytucji wspólnego inwestowania;
  • tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium RP, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia. Za dochody (przychody) te uważa się przychody wymienione w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli nie zostały one zakwalifikowane do pozostałych dochodów (przychodów) wymienionych w katalogu dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski przez podatników, którzy nie mają siedziby lub zarządu na terytorium RP.

2. ZMIANA DEFINICJI SPÓŁKI NIEBĘDĄCEJ OSOBĄ PRAWNĄ

3. WPROWADZENIE DEFINICJI RZECZYWISTEGO WŁAŚCICIELA

Definicja ta ma ścisły związek ze zwolnieniem z opodatkowania przychodów z:

  • odsetek,
  • praw autorskich lub praw pokrewnych,
  • praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw,
  • należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego,
  • za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego,
  • za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) osiąganych przez podatników, którzy nie mają siedziby lub zarządu na terytorium RP.

Jednym z warunków zastosowania tego zwolnienia jest to, aby rzeczywistym właścicielem ww. należności była:

  1. spółka, podlegająca – w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego – opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, albo
  2. zagraniczny zakład ww. spółki, jeżeli dochód osiągnięty w następstwie uzyskania tych należności podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Aby podmioty, które wypłacają powyższe należności wskazanym podmiotom, mogły zastosować ww. zwolnienie, powinny za pomocą oświadczenia potwierdzić to, że spełniają warunek bycia rzeczywistym właścicielem należności.

4. ZMIANY W PRZEPISACH O PODMIOTACH POWIĄZANYCH ORAZ OBOWIĄZKU PROWADZENIA DODATKOWEJ DOKUMENTACJI PODATKOWEJ

5. WYŁĄCZENIE NIEKTÓRYCH PREFERENCJI PODATKOWYCH W PRZYPADKU UNIKANIA LUB UCHYLANIA SIĘ OD OPODATKOWANIA

Ustawa o CIT przewiduje wyłączenie z przychodów/dochodów podatkowych określonych wartości uzyskanych z tytułu połączenia lub podziału spółek (art. 10 ust. 2 pkt 1 oraz art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy) oraz tzw. transakcji wymiany udziałów (art. 12 ust. 4d ustawy). Do końca 2016 r. preferencje te były ograniczone w odniesieniu do przychodów z połączenia lub podziału spółek w sytuacji, gdy podejmowane w tym zakresie działania zmierzały do uniknięcia lub uchylenia się od opodatkowania..

6. ZMIANY W ZAKRESIE ZASAD OPODATKOWANIA TRANSAKCJI WNIESIENIA WKŁADÓW NIEPIENIĘŻNYCH DO SPÓŁEK I SPÓŁDZIELNI

7. WYŁĄCZENIE Z KOSZTÓW UZYSKANIA PRZYCHODU PŁATNOŚCI GOTÓWKOWYCH

Przepis ten stanowi, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

8. NOWA 15% STAWKA PODATKU

Co do zasady, podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 19% podstawy opodatkowania. W 2017 r. dla części podatników stawkę tę obniżono do 15% podstawy opodatkowania. Z obniżonej stawki korzystać mogą:

  • mali podatnicy,
  • podatnicy rozpoczynający działalność – w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność.

9. ZMIANY DOTYCZĄCE ULGI Z TYTUŁU PONOSZENIA KOSZTÓW NA DZIAŁALNOŚĆ BADAWCZO-ROZWOJOWĄ

Poszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych
Podwyższenie kwoty maksymalnego odliczenia
Wydłużenie okresu do dokonania odliczenia
Zwrot gotówkowy niewykorzystanej ulgi

10. ZMIANY W OPODATKOWANIU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH

Od 2017 r. następuje zmiana zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych funduszy inwestycyjnych. Od 1 stycznia podmiotowo zwolnione od opodatkowania są tylko:

  • fundusze inwestycyjne otwarte,
  • specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, z wyjątkiem specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, które stosują zasady i ograniczenia inwestycyjne określone dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

Ze zwolnienia podmiotowego nie mogą korzystać fundusze inwestycyjne zamknięte oraz te ze specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych, które stosują ograniczenia inwestycyjne określone dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.