WAŻNE : Ustawy w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców

09 styczeń 2017

Dnia 28 grudnia 2016 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Uchwalona ustawa wprowadza zmiany w 20 ustawach, których celem jest uproszczenie wykonywania działalności gospodarczej, m.in.:

  • Uchwalona ustawa dokonuje nowelizacji ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380, z późn. zm.), polegającej na wprowadzeniu zmian w regulacjach dotyczących prokury, mających na celu kompleksowe i obejmujące wszystkich przedsiębiorców uregulowanie reprezentacji przedsiębiorców przez prokurentów w wariancie mieszanym, tj. przy współdziałaniu z prokurentem członka organu zarządzającego (lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania osobowej spółki handlowej). Zmiany te mają na celu zwiększenie swobody udzielania prokury przez przedsiębiorców poprzez umożliwienie zastrzeżenia przy prokurze reprezentacji mieszanej, jak również przywrócenie pewności co do możliwości udzielania prokury umocowującej jedynie do współdziałania z członkiem organu zarządzającego (lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania osobowej spółki handlowej).
  • Uchwalona ustawa dokonuje nowelizacji ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 800), polegającej na przyjęciu regulacji powodujących, iż dopiero pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników według stanu na dzień 1 stycznia danego roku w przeliczeniu na pełne etaty, będzie miał obowiązek tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Natomiast pracodawca zatrudniający poniżej 50 pracowników będzie mógł fakultatywnie tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. W przypadku przedsiębiorców zatrudniających nie mniej niż 20 i mniej niż 50 pracowników, u których działa zakładowa organizacja związkowa, będzie ona mogła wystąpić z wnioskiem o utworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

  • Uchwalona ustawa dokonuje zmiany ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047), polegającej na podniesieniu limitu przychodów, od którego podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych są zobowiązani do stosowania przepisów ustawy o rachunkowości, z 1 200 000 euro obecnie do 2 000 000 euro.

  • Uchwalona ustawa dokonuje zmiany ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.), polegającej na wprowadzeniu nowej instytucji, tj. objaśnień podatkowych – czyli ogólnych wyjaśnień przepisów w zakresie podatków dotyczących praktycznego stosowania tych przepisów. Wyjaśnienia te mają być zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych, pod nazwą „Objaśnienia podatkowe”. Ponadto ustawa wprowadza regulacje dotyczące ochrony podatnika w razie zastosowania się przez niego do objaśnień podatkowych. Równocześnie w celu ochrony podatników przed ponoszeniem konsekwencji zmiany wykładni przepisów (bez zmiany samych przepisów) ustawa wprowadza zapewnienie takiej samej ochrony jak zapewniają interpretacje ogólne, objaśnienia podatkowe oraz interpretacje indywidualne również dla podatników, którzy stosowali się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Ustawa wprowadza przy tym doprecyzowanie co należy rozumieć przez utrwaloną praktykę interpretacyjną ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Ustawa wprowadza także zmianę regulacji dotyczących nie naliczania odsetek za zwłokę w przypadku uchylenia decyzji i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia oraz stwierdzenia nieważności decyzji, poprzez wskazanie, iż w takim przypadku terminy należy liczyć sumując okresy trwania postępowania na poszczególnych etapach. Ustawa wprowadza ponadto przepis, który ma uniemożliwiać wszczynanie postępowań podatkowych w przypadku, gdy w wyniku wcześniejszej kontroli nie zostały ujawnione nieprawidłowości w stosowaniu stawki VAT, a następnie organ podatkowy przeprowadził powtórną kontrolę podatkową, w wyniku której stwierdził nieprawidłowości w jej zastosowaniu. Jednocześnie ustawa wprowadza enumeratywnie wymienione sytuacje, w których regulacja ta nie ma zastosowania, np. w przypadku ujawnienia nowych okoliczności faktycznych, czy wystąpienia nadużycia prawa.

  • Uchwalona ustawa dokonuje zmiany ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1578, z późn. zm.), polegającej na wprowadzeniu modyfikacji w art. 236 i art. 237 k.s.h., mających na celu zwiększenie ochrony wspólników mniejszościowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez ułatwienie im wykonywania uprawnień do zwoływania zgromadzenia wspólników i uzupełniania jego porządku obrad. W art. 236 § 1 k.s.h. przesądzono, iż uprawnieni wspólnicy, występujący o zwołanie zgromadzenia wspólników, mogą równolegle domagać się umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia, którego zwołania żądają. Z kolei nowy art. 236 § 11 k.s.h. ma na celu wzmocnienie uprawnienia wspólników mniejszościowych do żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników. W tym celu:
    1) obniżono minimalny ustawowy próg uprawniający do żądania umieszczenia określonych spraw w porządku obrad zgromadzenia wspólników z 1/10 do 1/20 kapitału zakładowego;
    2) zmieniono termin na zgłoszenie żądania przez wspólników z miesiąca na trzy tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników oraz
    3) zobowiązano zarząd spółki do wprowadzenia zaproponowanych spraw do porządku obrad zgromadzenia i poinformowania o tym wspólników w trybie właściwym dla zwołania zgromadzenia.
    Wprowadzono również zmianę polegającą na usunięciu obowiązku opatrywania dokumentów akcji pieczęcią spółki, jako obligatoryjnego elementu treści tego dokumentu. Wprowadzono także zmiany mające na celu uporządkowanie przepisów określających zasady ustalania i wypłacania dywidendy w spółkach akcyjnych oraz uregulowanie terminu wypłaty dywidendy w spółkach publicznych poprzez wskazanie, że termin też może być wyznaczony w okresie kolejnych trzech miesięcy, licząc od dnia dywidendy. Ponadto przyjęto, iż dzień dywidendy w spółce publicznej może być wyznaczony na dzień przypadający nie wcześniej niż 5 dni po dniu powzięcia uchwały o ustaleniu dnia dywidendy.

  • Uchwalona ustawa dokonuje nowelizacji ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.), polegającej na wprowadzeniu zmian w regulacjach dotyczących ochrony przedsiębiorców przed ponoszeniem konsekwencji zmiany wykładni przepisów (bez zmiany samych przepisów), poprzez przyjęcie, iż ochrona związana z zastosowaniem się do uzyskanej przez przedsiębiorcę interpretacji jest odpowiednio stosowana również w przypadku zastosowania się przez przedsiębiorcę do utrwalonej praktyki interpretacyjnej właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej. Przez utrwaloną praktykę interpretacyjną rozumie się wyjaśnienia zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, dominujące w wydawanych w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych oraz w takim samym stanie prawnym – w trakcie danego okresu rozliczeniowego oraz w okresie 12 miesięcy przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego – interpretacjach. Ponadto organ administracji publicznej lub państwowa jednostka organizacyjna niezwłocznie zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej, na swoich stronach podmiotowych, interpretacje, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji. W przypadku uchylenia lub stwierdzenia nieważności interpretacji, organ niezwłocznie usuwa interpretację z Biuletynu Informacji Publicznej, z zamieszczeniem adnotacji o przyczynie usunięcia. Natomiast w przypadku zmiany interpretacji organ niezwłocznie zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej zmienioną interpretację, z zamieszczeniem adnotacji o przyczynie zmiany. Jednocześnie ustawa wprowadza przepis przejściowy, zgodnie z którym organy administracji publicznej i państwowe jednostki organizacyjne, w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie obecnie przyjętej ustawy, zamieszczą w Biuletynie Informacji Publicznej na swoich stronach podmiotowych interpretacje, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wydane w okresie 12 miesięcy przed dniem wejścia w życie obecnie przyjętej ustawy.

  • Uchwalona ustawa dokonuje nowelizacji ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1947) oraz ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1948), polegającej na dostosowaniu zapisów tych ustaw do zmian wprowadzanych obecnie przyjętą ustawą.

Przedmiotowa ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., z wyjątkiem:
1) regulacji dotyczących zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz części regulacji dotyczących zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie niektórych przepisów dotyczących obowiązków związanych z wpisem danych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2017 r.;
2) regulacji dotyczących zmian w ustawie o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji oraz część regulacji dotyczących zmian w ustawie – Prawo ochrony środowiska, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.;
3) regulacji dotyczących zmian w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej oraz w ustawie – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, które wchodzą w życie z dniem 1 marca 2017 r.

Źródło: http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,454,ustawy-z-podpisem-prezydenta-rp.html

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.