Prace rozwojowe a CIT - powstanie przychodu w związku z wniesieniem w drodze aportu do spółki kapitałowej prawa własności intelektualnej, gdy podmiot jedynie rozbudował program

18 październik 2016

Czy w świetle ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności (Dz.U. z 2015 r. poz. 1767) oraz w przedstawionym stanie faktycznym (winno być w zdarzeniu przyszłym) ustalony zostanie przychód i koszty uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci komercjalizowanej własności intelektualnej?

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 29 września 2016 r. (IBPB-1-2/4510-622/16-2/KP) uznał, że Wnioskodawca, który nabył prawa do programu komputerowego i dokonał jego rozbudowy nie mieści się w kategorii podmiotów komercjalizujących o których mowa w art. 4a pkt 24 updop, gdyż nie jest twórcą tej własności intelektualnej, a jedynie właścicielem praw do programu komputerowego, niezależnie od tego czy dokonał modyfikacji czy też ulepszenia tego programu komputerowego. Twórcą (producentem) w języku potocznym jest bowiem podmiot, który wytworzył rzecz; lub w tym przypadku program komputerowy, nie jest nim natomiast podmiot, który dokonał jego modernizacji lub zmiany. Przykładem tutaj może być samochód, którego producentem jest koncern samochodowy, natomiast podmioty, które po jego wyprodukowaniu i nabyciu dokonały w nim zmian, modyfikacji lub przeróbek nie są jego producentami (twórcami). W niniejszej sprawie, prawa do przedmiotowego programu komputerowego były już przedmiotem obrotu gospodarczego (zostały nabyte przez spółkę prawa handlowego), w związku z czym został im nadany charakter komercyjny, a tym samym nabywca (Wnioskodawca), który nie jest jego twórcą, nie może być już podmiotem komercjalizującym prawa własności intelektualnej, skoro wcześniej doszło do ich komercjalizacji.
Zatem w niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 13 ust. 2 ww. ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności.
W związku z powyższym, w przypadku objęcia udziałów przez Wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część powstanie dla Wnioskodawcy przychód, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, w wysokości objętych udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Źródło: http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=486678&indexAccordionPanel=-1#tresc

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.