W dniu 25 czerwca 2015 r. na podstawie umowy kupna Wnioskodawca zakupił samochód osobowy od osoby fizycznej za kwotę 7.000,00 PLN. Zakup został dokonany w celu dalszej odsprzedaży. Firma Wnioskodawcy zajmuje się m.in. handlem samochodami, główny przedmiot działalności to naprawa pojazdów samochodowych. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Podatek od czynności cywilnoprawnych opłacono 13 lipca 2015 r. według stawki 2% w kwocie 200,00 PLN.
W dniu 7 sierpnia pojazd sprzedano osobie fizycznej na podstawie faktury VAT-marża za kwotę 12.000,00 PLN. Zapłacono podatek od towarów i usług od marży: netto 4065,04, VAT 934,96, brutto 5000,00.
Według oceny Wnioskodawcy wystąpiła nadpłata w podatku w wysokości 2% podatku; w tej sytuacji akurat kwota 200,00 PLN. Podatek od tej faktury został opłacony na zasadach ogólnych czyli 18% od sprzedaży, podatek od towarów i usług od marży również.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji dnia 13 września 2016 r. (IBPB-2-1/4514-348/16-2/MZ) uznał, że przedmiotowa umowa kupna-sprzedaży, na podstawie której Wnioskodawca nabył samochód osobowy od osoby fizycznej niebędącej z tytułu tej transakcji podatnikiem podatku od towarów i usług podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki wynoszącej 2% wartości rynkowej nabywanego samochodu. Stosownie do art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek zapłaty podatku ciążył na Wnioskodawcy – kupującym. Wyłączenie danej czynności cywilnoprawnej z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ma więc miejsce tylko w przypadku, gdy z tytułu dokonania tej właśnie czynności, jedna ze stron jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Oznacza to, że przy zawieraniu umowy sprzedaży status podatnika podatku od towarów i usług musi posiadać sprzedający. Nie jest istotny w tym przypadku status prawnopodatkowy kupującego, gdyż z tytułu zakupu towaru nie powstaje u niego obowiązek w podatku od towarów i usług. Po stronie Wnioskodawcy nie wystąpiła zatem nadpłata w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Jednocześnie należy nadmienić, iż umowa kupna-sprzedaży, na mocy której Wnioskodawca sprzedał zakupiony wcześniej samochód nie spowodowała u Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż obowiązek ten – w przypadku ewentualnego nie objęcia tej transakcji podatkiem od towarów i usług i niemożności zastosowania wyłączenia określonego w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – ciąży (ciążył) wyłącznie na stronie kupującej.
Należy również stwierdzić, iż z przyczyn powyżej wykazanych fakt uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą przedmiotowego samochodu jest bez znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia (zakupu) tego samochodu. Obie umowy kupna-sprzedaży, tj. umowa nabycia samochodu przez Wnioskodawcę oraz umowa nabycia samochodu od Wnioskodawcy są odrębnymi czynnościami cywilnoprawnymi. W związku z tym, obowiązek podatkowy ciążący na Wnioskodawcy z tytułu pierwszej z tych umów nie ma wpływu na obowiązek podatkowy powstały w związku z drugą umową.
Źródło: http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=485883&indexAccordionPanel=-1#tresc
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje w aktualnościach były zgodne ze źródłem ich pochodzenia. Jednocześnie nie bierzemy odpowiedzialności za ich prawidłowość, kompletność ani aktualność.